Większość z nas unika picia wody prosto z kranu. Czy mieszkańcy Wrocławia także nie powinni pić popularnej „kranówki”?

Jakość wody we wrocławskich wodociągach

Zdaniem przedstawicieli MPWiK woda, która płynie z kranów w mieszkaniach mieszkańców Wrocławia jest absolutnie czysta. Spełnia nie krajowe, ale także unijne normy. Można ją więc bez konieczności wcześniejszego przygotowania.

Jakość wody nie zależy tylko od MPWiK

Mimo że jakość wody, którą dostarcza mieszkańcom Wrocławia MPWiK jest bardzo wysoka, to jednak Wrocławianie powinni pamiętać, że o tym czy można ją pić bez przegotowania decydują także jeszcze inne czynniki. Najważniejsze z nich to stan instalacji wodociągowej, która znajduje się w budynkach. W wielu przypadkach rury są bardzo stare, zdarzają się nawet takie budynki we Wrocławiu, w których woda doprowadzana jest rurami wykonanymi z azbestu. Nie stanowią one zagrożenia, ale z pewnością przyczyniają się do pogorszenia jakości wody.

Skąd czerpana jest woda dla Wrocławia?

Woda, którą mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska znajdą w swoich kranach pochodzi z rzeki Oławy i Nysy Kłodzkiej. Jest ona czerpana w dwóch ujęciach. Jedno z nich znajduje się Na Grobli, drugie w Mokrym Dworze. Zanim trafi ona do rur w mieszkaniach jest uzdatniana. Poddawana jest między innymi procesowi odżelaźniana, trafia także do filtrów piaskowych. W Mokrym Dworze woda trafia do filtrów węglowych, które sprawują się o wiele lepiej od tych pierwszych. Woda jest także chlorowana. Przykrego zapachu chloru można się pozbyć odstawiając nalaną do dzbanka wodę na kilka godzin.

Woda, która płynie w kranach we Wrocławiu spełnia wszystkie krajowe i unijne, bardzo restrykcyjne normy. Można ją śmiało pić prosto z kranu. Odrębną kwestią jest jednak jej smak. Wpływa na niego między innymi stan rur, którymi jest ona doprowadzana do mieszkań. To czy woda prosto z kranu nam smakuje zależ także od gustu każdego z nas. Na pewno wodę prosto z kranu można pić we Wrocławiu bez żadnych obaw o swoje zdrowie. Ale jest to indywidualna decyzja każdego.