Każdy człowiek dbający o swoje zdrowie prędzej czy później dochodzi do wniosku, że najlepsza i najzdrowsza żywność to ta, która jest dostępna lokalnie, od miejscowych producentów. Gdzie ją znaleźć, jeśli mieszka się w dużym mieście, jakim jest Wrocław? Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym kierunkom.

1. Eko Bazar

Ekobazar, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na oferowaniu ekologicznej żywności. Każdy, kto chce wystawiać na nim swoje produkty, musi mieć certyfikaty ekologiczności, co daje nam gwarancję, że kupowane produkty są wolne od pestycydów, oraz ekologiczne (organiczne). Swoje produkty oferuje tam kilkudziesięciu lokalnych producentów zdrowej żywności, takiej jak sery, soki, pieczywo, makarony, jaja, kawy, kiszonki i wiele innych, słowem wszystko, czego potrzebujemy, by się zdrowo odżywiać. Znajdziemy tam ponadto biokosmetyki, a nawet lokalne alkohole. Ekobazar otwarty jest w każdą sobotę od 8:00 do 15:00 w budynku browaru Mieszczańskiego, przy ulicy Hubskiej 44.

2. Wrocławski Bazar Smakoszy

Największy bazar we Wrocławiu skupiający producentów lokalnej i regionalnej żywności. Od prawie 5 lat nieprzerwanie w każdą niedzielę oferują oni świeżą, lokalną i tradycyjną żywność. Współpracują z ponad setką wystawców. Oferują świeże i wędzone ryby, ekologiczne warzywa, owoce, mięsa z certyfikatami, oleje, oliwy, kasze i bakalie. Oferta jest zmienna i stale poszerzana. Od niedawna poza standardową lokalizacją na ulicy Paczkowskiej 26 w każdą niedzielę, bazar odbywa się także w soboty przy ulicy Tęczowej 79. Przyjdź i zrób zdrowe zakupy w miłej atmosferze, rozkoszuj się aromatyczną kawą, zjedz obiad i spotkaj producentów Twojej żywności! Miły sposób na spędzenie weekendu.

3. Hala Targowa

To miejsce, gdzie zdrową żywność znajdziemy nie tylko w weekendy. Zasadniczo funkcjonuje od poniedziałku do soboty, od wczesnych godzin porannych. Oprócz świeżej lokalnej żywności znajdziemy tu także ekologiczne, wysokiej klasy wyroby z innych części Europy, jak hiszpańskie szynki dojrzewające, sery i nabiał z minorki czy tureckie przyprawy korzenne. Oprócz tego można napić się wyjątkowej kawy w Cafe Targowa. Hala Targowa jest niezwykła nie tylko ze względu na produkty — podziwiać możemy również sam obiekt, będący ponad stuletnią perłą architektoniczną, wybudowaną jeszcze przez pierwszą wojną światową. Naprawdę klimatyczne miejsce.

4. Giełda przy Obornickiej

Typowa giełda rolna, na której można spotkać lokalnych dostawców rolnych. Choć zakupy tutaj odbywają się głównie w ilościach hurtowych, nawet odbiorca detaliczny znajdzie coś dla siebie. Szczególnie korzystnie cenowo wypada, jeśli zdecydujemy się kupić trochę większe ilości niż w markecie i wyposażyć domową spiżarnię. Firma Targpiast, operująca na terenie Giełdy, intensyfikuje działania, mające na celu zwiększenie liczby eko dostawców na terenie giełdy. Rozwijają Eco Targpiast, platformę nastawioną na pomoc w hurtowym i półhurtowym handlu zdrową żywnością. Przynosi to efekty w postaci coraz to nowych ekologicznych stoisk.