Duże miasta to duże trudności w komunikacji samochodowej. Tak jest również we Wrocławiu. Ma to także wpływ na stawki ubezpieczenia OC, jakie muszą płacić kierowcy z tych miejscowości. Dlaczego tak się dzieje? Jakie trudności w komunikacji samochodowej we Wrocławiu mogą wpływać na wysokość składki? Wyjaśniamy w tym artykule.

Jakie są stawki polisy OC w dużych miastach?

Wrocław, Warszawa i Gdańsk to miasta, w których ubezpieczenie samochodowe jest najdroższe. Różnica między innymi miastami wojewódzkimi wacha się od 100 do około 300 zł. Jeszcze większe różnice cenowe wynoszące często ponad 50%, są widoczne, jeśli porównamy ceny OC w tych miastach z mniejszymi miejscowościami, w których ilości mieszkańców nie przekracza 10 000. Również województwa dolnośląskie, mazowieckie i pomorskie mają najwyższe średnie stawki OC wśród województw. Najniższe stawki płacili mieszkańcy opolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Czy to oznacza, że każdy mieszkaniec Wrocławia, Gdańska czy Warszawy musiał dużo zapłacić za ubezpieczenie swojego samochodu? Oczywiście, że nie. Ceny polisy są zależne od różnorodnych czynników. A zniżki za długoletnią bezszkodową jazdę, zależnie od firmy mogą obniżyć cenę ubezpieczenia komunikacyjnego nawet o 60%. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego OC jest tak ważne. Zadanie to może Ci ułatwić agencja ubezpieczeniowa https://mhi.org.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne-wroclaw/, która bezpłatnie opracuje dla Ciebie najlepsze dostępne oferty na rynku.

Jak statystyki wpływają na ubezpieczenie

Dlaczego różnice w cenach ubezpieczeń są tak różne? Ponieważ zróżnicowane są analizy zagrożeń, na których opierają się firmy ubezpieczeniowe.

Towarzystwa ubezpieczeniowe opracowują stawki polis, biorąc pod uwagę wiele czynników, między innymi: gęstość zaludnienia, ilość zdarzeń drogowych, ilość zarejestrowanych pojazdów, a nawet ukształtowanie terenu. Dokładnie są również analizowane statystyki wypadków, do których doszło w poprzednich latach w danym regionie lub mieście.

Oczywiście to nie jedyne czynniki brane pod uwagę, przez ubezpieczycieli przy obliczaniu oferty polisy. Istotne znaczenie mają również parametry samochodu oraz informacje o kierowcy. Na cenę Twojego OC wpływ ma:

  • marka samochodu;
  • pojemność silnika,
  • data produkcji auta;
  • wiek kierowcy;
  • okres bezszkodowej jazdy;
  •  miejsce zameldowania kierowcy i/lub miejsce użytkowania samochodu.

Na tej podstawie obliczane jest prawdopodobieństwo powstania szkody, od którego zależna jest kwota ubezpieczenia.

Korki i złe nawierzchnie najczęstsze trudności w samochodowej komunikacji we Wrocławiu

Korki to jedna z największych trudności komunikacji samochodowej we Wrocławiu i wieli innych dużych miastach Polski. Duże natężenie ruchu w godzinach szczytu może przedłużyć czas dotarcia z punktu A do punktu B nawet dwukrotnie. Statystyki u tu są nieubłagane, im większe zagęszczenie samochodów, tym większe prawdopodobieństwo wypadku.

Choć władze miasta starają się zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, jednak dla wielu osób dojeżdżających z podwrocławskich miejscowości to opcja nie jest korzystna. A po Wrocławiu jeździ się źle. Brak porządnych szerokich dróg, nawet te, które powstają, są często źle zaprojektowane i ograniczane tworzonym buspasem, przez co z dwupasmówki pozostaje do użytku kierowców tylko jeden pas. Znaczeni lepiej kwestie te rozwiązuje Warszawa, która inwestuje w nowe kilkupasmowe drogi, po których jeździ się nie tylko szybciej, ale i bezpieczniej.

Kolejnym problemem, z którym muszą się zmagać wrocławscy kierowcy to fatalny stan nawierzchni wielu dróg. Co ciekawe, niektóre mniejsze brukowane uliczki pamiętają jeszcze czasy wojny i choć są tam i tu łatane ich jakość jest naprawdę fatalna. A przecież zła nawierzchnia może być również przyczyną wypadku.

Złe zarządzanie drogami miejskimi powoduje, że we Wrocławiu dochodzi do najkosztowniejszych, a często również najbardziej groźnych wypadków i kolizji w całej Polsce. Sytuacji zaś nie poprawia fakt, że aż 80% kierowców poruszających się po Wrocławskich drogach łamie przepisy o ograniczeniu prędkości. Wszystkie te czynniki powodują, że według serwisu Rankomat Wrocław ma obecnie najdroższe stawki OC w całym kraju.