Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim Wrocławia czeka na fanów tramwajów i nie tylko. „Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki… Historia tramwajów we Wrocławiu” to specjalna ekspozycja, która została poświęcona kursującym po mieście od lat tramwajom.

 

Trudno wyobrazić sobie Wrocław bez jeżdżących po nim tramwajów – przez wielu uznawane są one również za symbol tego miasta. Właśnie dlatego powstała nowa wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia.

 

Jej otwarcie zbiega się również z dwoma ważnymi jubileuszami – to 140 lat od kiedy na ulice Wrocławia wyjechał pierwszy tramwaj konny oraz 115 lat od chwili pojawienia się pierwszego tramwaju eksploatowanego przez przedsiębiorstwo miejskie.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Ekspozycja „Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki… Historia tramwajów we Wrocławiu” prezentuje kompletną historie komunikacji publicznej we Wrocławiu. Rozpoczyna się od omnibusów, prezentuje tramwaje konne i elektryczne, a także autobusy. Miejsce poświęcono również zniszczeniom wywołanym przez II wojnę światową oraz powojennej odbudowie komunikacji miejskiej. Możemy też zobaczyć ciekawe informacje o najnowszych inwestycjach.

 

Razem ekspozycja obejmuje kilkaset różnych eksponatów, w tym plansze z archiwalnymi fotografiami zajezdni, wagonów i torowisk z różnych epok. Możemy też zobaczyć pamiątki rodzinne wrocławian oraz prywatne kolekcje biletów i innych dokumentów. Uzupełnieniem wystawy są elementy dawnych wagonów, prezentacja umundurowania wrocławskich tramwajarzy i używane we wrocławskich pojazdach kasowniki.

 

Wystawa może być bardzo dobrym sposobem na zapoznanie się z historią komunikacji we Wrocławiu – zainteresuje zarówno młodszych, którzy znają tylko nowe tramwaje i autobusy, jak i starszych, którzy pamiętają jeszcze te sprzed lat.

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz.

Kurator wystawy – Tomasz Sielicki (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu).

 

Otwarcie wystawy – 15 września 2017

Wystawa czynna do 19 listopada 2017

 

Wystawa płatna:

  • 15 złotych (bilet normalny)
  • 10 złotych (bilet ulgowy)