Gdy chodzi o popularne, zabytkowe mosty we Wrocławiu, Most Zwierzyniecki jest jednym z tych wspominanych bardzo często obok Mostu Grunwaldzkiego. Znajduje się on we wschodniej części miasta, prowadząc nad Starą Odrą i łącząc centrum miasta z takimi osiedlami jak Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice.

 

Swoją nazwę Most Zwierzyniecki zawdzięcza właśnie zwierzętom, ponieważ położony jest on w bezpośredniej bliskości Ogrodu Zoologicznego. Nieopodal znajdują się również tereny wystawowe wokół Hali Stulecia.

 

Most Zwierzyniecki w przeszłości

Przed wiekami w miejscu obecnego Mostu Zwierzynieckiego znajdowała się przeprawa drewniana, którą datowano na 1655 roku. W trakcie epidemii dżumy, która miała miejsce we Wrocławiu w 1704 roku, ustanowiono na nim punkt kontroli przepustek pozwalających na wejście do miasta. Stąd też dawna nazwa tego mostu, czyli Paßbrücke, tłumaczona na Most Przepustkowy.

 

Używano też innych nazw, na przykład Most Ceglany, ponieważ niedaleko znajdowała się cegielnia na Biskupinie. Można było też spotkać się z nazwą Most Szczytnicki od nazwy wsi Szczytniki (dzisiaj mianem Mostu Szczytnickiego określa się inny most).

 

Rogatki znajdujące się na drogach wylotowych z Wrocławia, w tym te na drewnianej wówczas przeprawie działały aż do XIX wieku. Pod koniec XIX wieku mistrz budowlany Karl Klimm pod kierunkiem architekta miejskiego Richarda Plüddemanna zaprojektował nowy most.

 

Most Zwierzyniecki obecnie

Nowy Most Zwierzyniecki jest mostem o konstrukcji stalowej, kratownicowej. Posiada dwa łuki po bokach i udekorowany jest czterema secesyjnymi obeliskami z piaskowca i oświetlany nocą stylowymi latarniami.

 

Most Zwierzyniecki nie został zniszczony w trakcie II wojny światowej, chociaż był przygotowany do wysadzenia. Co ciekawe, do 1945 roku przy moście znajdowała się tablica: „Drewniany spoczywałem przez stulecia nad leniwymi wodami. Teraz z żelaza i kamienia zdobię żeglowny szlak”.

 

Obecnie w jego pobliżu znajduje się Przystań Zwierzyniecka, skąd odpływają statki spacerowe po Odrze.