W czerwcu 2017 roku rozpoczął się remont Baby Jagi, ponieważ właśnie tak nazywa się zabytkowy tramwaj, który kursuje po Wrocławiu. Prace mają trwać do końca 2017 roku, ale Towarzystwo Miłośników Wrocławia planuje jeszcze przeprowadzić prace wewnątrz. Szacuje się, że najpóźniej w połowie 2018 roku tramwaj będzie mógł wrócić na tory – po przeszło 2 latach przerwy!

 

Baba Jaga, Jaś i Małgosia, Strachotek, Mikołaj, Juliusz – właśnie tak nazywają się zabytkowe tramwaje Wrocławia. Zarządza nimi Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Baba Jaga to tramwaj, który niedługo będzie świętował swoje stulecie, ponieważ został zbudowany w 1925 roku.

 

Kompleksowy remont to wyzwanie

Wysłużony już tramwaj Baba Jaga wymagał kompleksowego remontu. Konieczna była przede wszystkim naprawa silnika, a także wyremontowanie zewnętrznej części, czyli tak zwanego pudła tramwaju. Ponadto napraw wymagały dach oraz podwozie.

 

Prace są bardzo skomplikowane, ponieważ wykonawca, firma Polmat z Lwówka Śląskiego, ma z zadanie zachować oryginalny układ jezdny tramwaju i wzmocnić go nowoczesnymi elementami. W związku z tym zabytek będzie mógł spełniać obecne normy bezpieczeństwa.

 

Powrót na tory dopiero w 2018 roku

Prace prowadzone są kilkoma etapami – pierwszy etap włącza powyżej wymienione prace, drugi z kolei ma obejmować odświeżenie wnętrza zabytkowego pojazdu. Planowane jest między innymi odrestaurowanie stolarki oraz uchwytów.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, tramwaj będzie mógł wrócić na tory w 2018 roku. Wtedy znów będzie mógł wozić turystów oraz mieszkańców Wrocławia.

 

Tramwaj Baba Jaga

Baba Jaga to niemiecki tramwaj LH Standard Linke-Hoffmann-Werke pochodzący z 1925 roku. Ostatni raz na torach można było zobaczyć go w 2015 roku. To właśnie wtedy uległ on awarii na torowisku.

 

Kursował wtedy na dwóch trasach turystycznych –  czerwonej (z Placu Teatralnego, przez ulicę Świdnicką, Kazimierza Wielkiego, plac Społeczny i Grunwaldzki aż do Hali Stulecia) i żółtej (z Hali Stulecia, przez ul. Sienkiewicza, pl. Bema, most Piaskowy, ul. Piotra Skargi do pl. Teatralnego).