Architektura baroku jest jedyna w swoim rodzaju. Umownie kierunek ten trwał od połowy XVI do połowy XVIII wieku. Chociaż przez niektórych określany jest mianem „zepsutego renesansu”, to jednak zasługuje na uwagę. Wyróżniają go monumentalizm, dynamika, przepych, bogactwo dekoracji i form ornamentalnych, licznych sztukaterii, efektu światłocienia.

 

Budynki w stylu barokowym oraz rokokowym można zobaczyć również we Wrocławiu. Wyróżniają się efektownym wyglądem i ciekawymi historiami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Kościół Imienia Jezus

Aktualnie jest to kościół uniwersytecki, który znajduje się przy placu Uniwersyteckim 1. Został on wzniesiony przez jezuitów w latach 1689-1698. To świątynia z jednym z najbardziej bogatych wystrojów barokowych w mieście. Projektantem kościoła był włoski architekt Teodor Moretti.

 

Możemy oglądać w nim również liczne dzieła sztuki sakralnej. Na uwagę zasługują efektowne sklepienie nawy, organy oraz ołtarz.

 

Gmach Uniwersytety Wrocławskiego

Bardzo dobrym przykładem barokowej i rokokowej architektury jest również gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, który został założony na początku XVIII wieku.

 

Turyści mogą zobaczyć barok w najlepszym wydaniu zarówno na zewnątrz, jak i wewnętrzach. Na uwagę zasługują tutaj Aula Leopoldina oraz Oratorium Muzyczne, a także Wieża Matematyczna.

 

Gmach Ossolineum

Kolejny przykład architektury barokowej to gmach Ossolineum, a dokładnie zespół klasztorny Zakonu Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą oraz Gimnazjum św. Macieja.

 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich to jeden z najstarszych i najważniejszych ośrodków polskiej kultury, gdzie przechowywane są bogate zbiory biblioteczne, między innymi autorstwa Mikołaj Kopernika, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza.

 

Kościół św. Antoniego z Padwy

Świątynia znajduje się przy ulicy św. Antoniego 30. Budowana była w latach 1685-1692 w stylu barokowym przy ówczesnym klasztorze zakonu franciszkanów reformatów.

 

Okolicę, w której znajduje się kościół, nazywa się Dzielnicą Czterech Świątyń, ponieważ w okolicy wznoszą się także ewangelicki kościół dworski, synagoga Pod Białym Bocianem oraz prawosławna cerkiew św. Barbary.

 

Kościół Opatrzności Bożej

Nazywany jest również kościołem dworskim. Zlokalizowany jest przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

 

To przykład późnobarokowej architektury. Zbudowany jest na planie owalu. Posiada efektowny wystrój w barwie kremowej ze złoceniami, co charakterystyczne było dla baroku.