Sukiennice kojarzymy przede wszystkim z Krakowem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że znajdowały się one również we Wrocławiu. Określane są też mianem Domu Kupców i zlokalizowane były w centralnej części rynku. Aktualnie znajduje się tutaj ulica Sukiennice.

 

Dom Kupców przed laty

Wrocławskie sukiennice stanowiły jeden z trzech wrocławskich domów kupieckich przed laty. Pierwsze wzmianki na ich temat możemy znaleźć w XIII-wiecznej korespondencji mieszczan. W 1305 Bolesław III Rozrzutny wydał przywilej zakazujący cięcia sukna i handlu nim w innych miejscach poza komorami sukienników. W przeszłości Dom Kupców był również zadaszony. Znajdowała się tutaj także waga miejska.

 

Komory sukienników znajdowały się w budynkach ustawionych wzdłuż szerokiego dziedzińca, którego położenie pokrywa się z ulicą Sukiennice. Całe sukiennice miały wówczas około 96 metrów długości i 30 metrów szerokości.

 

W latach 1810-1811 wprowadzono swobodę handlu i rzemiosła w Prusach, co doprowadziło do zniesienia ostatnich przywilejów handlowych. W związku z tym Dom Kupców stracił swoją rację bytu. Współwłaściciele komór handlowych, w których prowadzono sprzedaż, zdecydowali, że w miejscu sukiennic powstaną budynki mieszkalne.

 

Rozebranie wrocławskich sukiennic miało miejsce w 1820 roku. Wzdłuż osi zburzonych Sukiennic powstałą szeroka na 9 metrów ulica Sukiennice, a po jej obu stronach powstały klasycystyczne domy mieszkalne.

 

Wrocławskie sukiennice obecnie

Także dzisiaj znajdują się tutaj budynki, które tworzą malowniczy zakątek w samym sercu miasta. Zachodnie zakończenie ulicy stanowi trójnawowy przejazd bramy pod Nowym Ratuszem pochodzący z XIX wieku.

 

Podczas remontu nawierzchni rynku, co miało miejsce w 1997, przeprowadzono badania archeologiczne. Wykonano wtedy także odtworzenie bruku na ulicy Sukiennice i zaznaczono granitowymi płytami lokalizację dawnych filarów budynku Sukiennic. Wobec tego teraz, gdy przechadzamy się tą ulicą, warto pamiętać, że w przeszłości sprzedawano tu sukno – tak jak w Krakowie.