Coraz większymi krokami zbliżają się Mikołajki. To dzień, w którym tradycyjnie obdarowujemy dzieci (nie tylko) drobnymi prezentami.

Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. Tego dnia w kościele wspominana jest postać biskupa Mikołaja z Miry. Mikołaj jeszcze zanim został biskupem bardzo chętnie dzielił się posiadanym majątkiem z biednymi. Pieniądze podrzucał skrycie. Dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych świętych. Rozdawanie grzecznym dzieciom prezentów 6 grudnia jest jednym z dowodów jego popularności. Wizerunek współczesnego „Mikołaja” nie przypomina postaci świętego. Wielu dzieciom kojarzy się on przede wszystkim z „Mikołajem”, który występuje w reklamie bardzo popularnego napoju. Niezależnie jednak od tego jak Mikołaj wygląda zwyczaj wręczania lub podrzucania upominków jest chętnie kultywowany w wielu polskich domach. Drobne prezenty dzieci otrzymują dzisiaj nie tylko w rodzinnych domach, ale także w przedszkolach i szkołach. Z pewnością jest to bardzo przyjemny zwyczaj.

List do Mikołaja

Wiele dzieci w oczekiwaniu na wymarzone prezenty decyduje się napisać list do świętego Mikołaja. Najczęściej w roli Mikołaja występują rodzice. Ale w finlandzkiej miejscowości Rovaniemi istnieje wioska świętego Mikołaja. Dzieci mogą także tam wysyłać listy. Czy otrzymają wymarzone przez siebie prezenty – raczej nie. Na pewno jednak mogą liczyć na odpowiedź.

Spotkanie z Mikołajem

Ogromną niespodzianką dla każdego dziecka z pewnością będzie wizyta Mikołaja w domu. Na przebranie się za Mikołaja decyduje się spora liczba osób. Zamówienie wizyty nie stanowi więc żadnego problemu. Mikołaja można spotkać także na licznych imprezach, które z jego udziałem odbywają się każdego roku we Wrocławiu. Już 3 grudnia starszy Pan z siwą brodą pojawi się na Stadionie Wrocław, a 6 grudnia odwiedzi Loopy World.

Jaki prezent kupić?

Lista prezentów mikołajkowych jest bardzo długa. Tradycyjnie otwierają je zabawki. Ale oprócz zabawek warto kupować także książki. Wielu rodziców dołącza do mikołajkowych prezentów także słodycze.