We Wrocławiu historia piwowarstwa sięga XI wieku. Jest więc niemal tak długa jak dzieje miasta. W wieku XV i XVI Wrocław oraz Śląsk należały do tych regionów Europy, w których piwowarstwo było niezwykle mocno rozwinięte. W XVII wieku miłośnicy napoju z pianką mieli tak wiele rodzajów do wyboru, że bez trudu mogli ugasić nim swoje pragnienie.
Piwo świdnickie
Świdnica – jedno z miast Dolnego Śląska – w XIV wieku słynęła z produkcji piwa. Sprowadzano je do wielu europejskich miast. Sprowadzała je także rada miasta Wrocławia. Sprowadzane do Wrocławia świdnickie piwo sprzedawano w piwiarni znajdującej się w podziemiach wrocławskiego Ratusza. Ten lokal o nazwie „Piwnica Świdnicka” istnieje zresztą do dzisiaj. W XIII wieku miasto otrzymało przywilej mili, co z pewnością przyczyniło się do rozwoju piwowarstwa.
Browar wrocławski
Z produkowanym w Świdnicy z jęczmienia piwem w XV wieku zaczęło konkurować produkowane we wrocławskim browarze piwo pszeniczne. Piwo to nosiło nazwę Der Breslau Schöps. W tłumaczeniu na język polski nazwa brzmi dość zaskakująco: „Wrocławski baran”. Piwa tego możemy napić się również i dzisiaj. Jego receptura wprawdzie nie zachowała się do naszych czasów, ale udało się ją odtworzyć dzięki wysiłkom historyków, piwowarów i technologów.. Piwo to jest sprzedawane w wybranych pubach od września 2016 roku. Produkowane jest przez Browar Stu Mostów.
Browar Miedzianka
Browar ten zlokalizowany jest w Janowicach Wielkich. Browar istniał w tej niewielkiej dzisiaj wsi już przed wiekami. Przez stulecia słynął z produkowanego w nim piwa „Złoty Kupferberg”. W 2015 roku otwarty został nowy browar „Miedzianka”, który kultywuje piwowarskie tradycje sprzed stuleci.
Browar Lwówek
Już na początku XIII wieku we Lwówku Śląski było warzone piwo. Przywilej warzenia przyznał miastu Henryk I Brodaty. W wieku XVI w mieście powstał kolejny browar należący do Ewangelickiego Zakonu Joannitów. Browar jest czynny do dzisiaj. Piwa warzone są w nim według tradycyjnych receptur.
Historia piwowarstwa na Dolnym Śląsku sięga XI wieku.