Muzeum Archeologiczne w Gdańsku już od ponad 30 lat zajmuje się prowadzeniem badań wykopaliskowych na terenie Gdańska. W ich wyniku do jego zbiorów trafiło mnóstwo zabytków, również obuwie używane przed laty. Teraz można zobaczyć je również we Wrocławiu w ramach wystawy „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.

 

Obuwie sprzed wieków

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej prozaicznego jak obuwie. W końcu nosi je każdy z nas. Jednak nie każdy wie, jakie buty nosili nasi przodkowie. Tego możemy dowiedzieć się między innymi z obrazów sprzed lat oraz z tekstów różnego rodzaju. Jednak do dnia dzisiejszego zachowały się również buty noszone przed laty. Skórzane wyroby, które zakopane były w ziemi przed wieloma wiekami, są w stanie dotrwać do dnia dzisiejszego. Wynika to ze specyficznych warunków glebowych – dużej wilgotności oraz braku dostępu do tlenu. Obuwie wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych jest następnie poddawane specjalnym procesom konserwacyjnym i rekonstrukcyjnym.

 

Takimi działaniami zajmuje się również Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które posiada imponującą kolekcję obuwia – największą w Polsce oraz unikatową w skali Europy. Obejmują one okres ponad 600 lat i prezentują zmiany w modzie i rzemiośle.

 

Teraz wyjątkowe eksponaty z Gdańska można zobaczyć również we Wrocławiu w ramach wystawy „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.  To unikatowa propozycja dla osób zainteresowanych codziennymi przedmiotami sprzed wieków.

 

Wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”:

  • ponad 130 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów
  • rekonstrukcja XV-wiecznego warsztatu szewskiego
  • tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych

 

Wystawa jest czasowa i będzie dostępna od 30 września 2017 roku do 3 stycznia 2018 roku.

W ramach wystawy dostępna jest specjalna oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

 

Muzeum Archeologiczne, Arsenał Miejski.

Wstęp bezpłatny.