Od dnia 8 sierpnia do 15 listopada 2017 roku we wrocławskim Pałacu Królewskim będzie można zobaczyć serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893). To unikatowa propozycja nie tylko dla zainteresowanych historią!

Chyba każdy z nas zna klasyczny poczet władców Polski przygotowany przez Matejkę. Jednak nie jest on jedynym. Konkurencyjna propozycja to „Nowy poczet władców Polski”. Projekt ten został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. Nowy poczet przygotował polski grafik i portrecista – profesor Waldemar Świerzy.

 

Władcy w nowej wersji

Tradycyjny poczet władców Polski przygotowany przez Matejkę ma formę szkiców. Pozbawiony jest również koloru. Wprawdzie w późniejszych latach dzieła mistrza były kolorowane i na ich postawie tworzono nowe wizerunki. Niemniej nie były one całkowicie nową propozycją i bazowały na wyobrażeniu Matejki.

 

Właśnie dlatego w ramach projektu „Nowy poczet władców Polski” postanowiono stworzyć całkowicie nowe dzieła prezentujące władców Polski. Są bardziej współczesne, kolorowe i lepiej oddają charaktery poszczególnych postaci. Oryginały portretów Świerzego można porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Matejki. To coś całkowicie nowego!

 

Wraz z nowymi grafikami Waldemara Świerzego możemy również zapoznać się z tekstami o władcach przygotowanymi przez historyka Marka Klatę.

 

„Nowy poczet władców Polski” we Wrocławiu

Wystawa z nowymi grafikami została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku. Wówczas cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i odwiedziło ją ponad 100 tysięcy osób. W 2016 roku można było oglądać ją w Gdańsku. Teraz dostępna jest w Wrocławiu.

 

Wystawa czynna od wtorku do soboty 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00.

W ramach wystawy dostępna jest specjalna oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

 

Wstęp płatny:

  • bilet normalny: 20 złotych
  • bilet ulgowy: 15 złotych

Muzeum Miejskie Wrocławia

Pałac Królewski

Kazimierza Wielkiego 35

50-077 Wrocław