Wrocław może poszczycić się wieloma interesującymi parkami. Gdy również przepadasz za spędzaniem czasu na świeżym powietrzu i wśród zieleni, na pewno je znasz. Najbardziej popularne parki w mieście to Szczytnicki, Zachodni, Południowy, Grabiszyński. Jednak nie każdy zna Park Brochowski. Warto jednak się z nim zapoznać, ponieważ to najstarszy park założony we Wrocławiu!

 

Park ze średniowiecza

Park Brochowski zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części Wrocławia, a dokładnie na osiedlu Brochów. Został on założony już w okresie średniowiecznym przez augustianów – Zakon Świętego Augustyna. Był on wówczas uzupełnieniem powstającego w okolicy pałacu w stylu barokowym.

 

Niestety, pałac nie dotrwał do dzisiejszych czasów i w połowie lat siedemdziesiątych został rozebrany. Park jednak pozostał i obecnie możemy odwiedzać go wtedy, gdy mamy ochotę na relaks. Wybierany jest przez rodziców z dziećmi, osoby lubiące zieleń, chętnie odwiedzany jest przez osoby starsze – warto go odwiedzić, gdy jeszcze nigdy wcześniej w nim nie byliśmy.

 

Powierzchnia Parku Brochowskiego to około 8 hektarów. Przepływa przez niego niewielki ciek wodny, który ma charakter melioracyjny – nazywany jest Brochówką. Wraz z mniejszymi rowami tworzy sieć wodną. Właśnie dlatego w parku znajduje się wiele kładek, mostków. Znajduj się tutaj również plac zabaw dla dzieci, a także labirynt grabowy.

 

Jak dojechać do Parku Brochowskiego?

Zlokalizowany jest on pomiędzy dwoma wrocławskimi osiedlami, a mianowicie Brochowem na wschód od parku oraz Jagodnem na zachód od parku, za linią kolejową.

 

Do parku można dostać się ulicą Centralną od strony Brochowa oraz ulicą Konduktorską od ulicy Buforowej na osiedlu Jagodno. W pobliżu znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, gdzie dojeżdża autobus linii 133.

 

Wobec tego wtedy, gdy poszukujemy miejsca do wypoczynku we Wrocławiu, a dokładnie w jego centrum, warto pomyśleć o odwiedzeniu Parku Brochowskiego. Chociaż nie jest bardzo duży, to jednak jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla starszych i dla młodszych.