Wrocław jest pełen interesujących pomników i rzeźb. Znajdziemy w nim również te prezentujące ważne osobistości nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata. Wśród nich znajduje się także Pomnik Papieża Jana XXIII we Wrocławiu.

Jan XXIII, a właściwie Angelo Giuseppe Roncall był włoskim duchownym, który był papieżem od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963. Został uznany również za świętego Kościoła katolickiego. Już za swojego życia nazywany był „dobrym papieżem Janem”, a także „Janem Pokornym” czy „Janem Uśmiechniętym”. Został uznany również Człowiekiem Roku przez magazyn „Time”.

 

Pontyfikat Jana XXIII był jednym z najkrótszych, ponieważ trwał on tylko 55 miesięcy. Chociaż był krótki, to jednak postrzegano go jako bardzo rzeczowy i pozytywny. Wynikało to głównie z faktu, że papież zerwał z tak zwaną polityką „antykomunistycznej krucjaty”. Stworzył on początki dialogu pomiędzy Kościołem katolickim oraz krajami bloku wschodniego.

 

Jedyny pomnik w Polsce

Ku czci papieża Jana XXIII wzniesiono liczne pomniki – jednym z nich jest ten znajdujący się we Wrocławiu. Jest to jednym pomnik tego papieża w Polsce, a także, co ciekawe, jest jedynym tego rodzaju dziełem ufundowanym przez władze PRL, a nie z funduszy kościelnych czy składek społecznych.

 

Pomnik granitowy na niskim cokole przedstawiający papieża Jana XXIII w szatach liturgicznych znajduje się przy ulicy Świętego Marcina. Papież posiada rękę wyciągniętą w geście błogosławieństwa. Na cokole możemy zobaczyć tytuł jednej z jego encyklik, a mianowicie „Pokój na ziemi”. Autorką pomnika była rzeźbiarka Ludwika Nitschowa.

 

Pomnik Papieża Jana XXIII we Wrocławiu jest wyrazem hołdu społeczeństwa polskiego dla pierwszego zwierzchnika Kościoła katolickiego, który uznał prawa Polski do Wrocławia i odzyskanych ziem zachodnich.

 

Wobec tego wtedy, gdy chcemy bliżej zapoznać się z historią Wrocławia także od tej religijnej strony, warto zwrócić uwagę na zaprezentowany pomnik, który jest jedynym tego rodzaju we Wrocławiu, a także w całej Polsce.