Na świecie do zdobycia jest wiele szczytów – odważni walczą między innymi o Koronę Ziemi czy Koronę Maratonów. Jednak nie każdy wie, że do zdobycia jest również Korona Wrocławia!

Korona Wrocławia to pięć różnych punktów widokowych znajdujących się w mieście. W sumie ma ponad 470 metrów wysokości. Zdobywanie jej to zabawa, która ma na celu przybliżenie mieszkańcom Wrocławia oraz turystom miasta z niecodziennej perspektywy. Organizowana jest przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia (TMW).

Do zdobycia są następujące „szczyty”:

  • Wieża Sky Tower (wysokość 212 metrów, ul. Powstańców Śląskich). Na 49. piętro turystów wozi winda, która trasę pokonuje w minutę.
  • Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wysokość 97 metrów, pl. Katedralny). Na platformę na 97-metrowej wieży można dostać się kursującą tam windą. Wieża jest czynna od czerwca do września.
  • Wieża kościoła pw. św. Elżbiety (wysokość 91 metrów, ul. św. Elżbiety). Na taras widokowy wiodą wąskie, kręte schody. Wieża otwarta jest dla zwiedzających od kwietnia do października.
  • Wieża kościoła pw. Marii Magdaleny tzw. „Mostek Pokutnic” (wysokość 45 metrów ul. Szewska), na szczyt trzeba dostać się pieszo.
  • Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim (wysokość 42 metrów, pl. Uniwersytecki).

Koronę Wrocławia zdobywają zarówno młodzi, jak i starsi – najstarszy uczestnik zabawy miał 89 lat! Rekordzistce udało się zdobyć wszystkie „szczyty” zaledwie w 70 minut.

Jak wziąć udział w zabawie?

Żeby wziąć udział w tej wyjątkowej zabawie, powinniśmy zakupić specjalną „Kartę Zdobywcy Korony Wrocławia”. Można ją dostać w siedzibie TMW w „Kamieniczce Małgosia” przy ul. Odrzańskiej 39/40. Na karcie zostanie przybita pierwsza pieczątka, natomiast resztę zbieramy podczas odwiedzin wymienionych powyżej punktów widokowych.

Gdy zdobędziemy już wszystkie pieczątki, możemy dostarczyć kopię lub skan kardy to biura TMW albo przesłać e-mailem na wskazany adres, aby nasze dane zostały umieszczone na liście zdobywców Korony Wrocławia. Otrzymamy również pamiątkową odznakę.