Atrakcji we Wrocławiu nie brakuje i każdy kto wybierze się do tego miasta może oczekiwać, że będzie tam szansa na miłe spędzenie czasu. Przede wszystkim jak się okazuje Wrocław stara się kusić nie tylko historycznymi aspektami miasta, ale ma do zaoferowania zdecydowanie więcej.
Między innymi idzie w kierunku nowoczesnych atrakcji, które mogą urozmaicić turystom odpoczynek w mieście. Wśród tych propozycji wzbudzających szczególne zainteresowanie bez wątpienia znajdują się fontanny we Wrocławiu, które rzeczywiście są świetnym miejscem, gdzie można udać się na wieczorny pokaz i miło spędzić czas.
Fontana multimedialna we Wrocławiu – co to takiego?
Multimedialna fontanna znajdująca się blisko Hali Stulecia to do momentu otwarcia niezwykle charakterystyczne miejsce dla tego miasta wzbudzające rzeczywiście spore zainteresowanie turystów. Fontanna charakteryzuje się tym, że jest to największa taka propozycja w Polsce i jedna z największych w Europie. Całość zajmuje powierzchnię jednego hektara. Niecka ma rozmiary 115 na 108 metrów i w sumie znajduje się tam 300 różnych dysz wodnych, które mogą wykonywać różnorakie wodne figury. Dzięki temu można uzyskiwać różne formy estetyczne w trakcie organizowanych pokazów. Fontanny są w stanie tryskać wodą na wysokość 40 metrów, dodatkowo mamy tam 800 punktów świetlnych, które powodują, że pokaz jest wyjątkowy a także trzy uzupełniające dysze ogniowe.
Pokazy multimedialne
Na terenie fontanny realizowane są pokazy multimedialne, które są dopasowane do rytmu muzyki światowej, filmowej, kontemplacyjnej. Wieczorami przygotowywane są tam również pokazy, w trakcie których na wodzie wyświetlane są różnorakie filmy, często nawiązujące do ważnych wydarzeń we Wrocławiu oraz w dziejach kraju. Kolorowe światła lasera oraz projektory stają się uzupełnieniem organizowanych na terenie fontanny pokazów. Działa ona wyłącznie w okresie letnim, najczęściej od początku maja do końca października. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście pokazy nocne, które jak się zdaje są najbardziej spektakularne.
Budowa fontanny
Koszt budowy fontanny miał wynieść 20 mln złotych, ostatecznie udało się ją przygotować za 12 mln złotych mimo istniejących protestów z tym związanych. Całość została przygotowana przez Pracownię projektową Archad. Fontanna została otwarta w 2009 dokładnie 4 czerwca w 20 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, każdy spędzający czas we Wrocławiu może się zdecydować na to, by udać się na pokaz. Ciekawe może być również to, żę w okresach zimowych wykorzystywano nieckę fontanny jako lodowisko, które miało powierzchnię powyżej 2300 metrów kwadratowych. Lodowisko miało wymiar 116 na 20 metrów. W ten sposób miasto chciało skutecznie wykorzystywać teren fontanny przez cały rok i wydaje się, że dzięki temu rzeczywiście stało się to możliwe.
Jeśli ktoś będzie spędzał czas we Wrocławiu na pewno w okresie ciepłych dni wieczorem warto udać się na pokaz fontann multimedialnych. W ocenie większości turystów jest ona znacznie lepszy niż pokazy, które można zobaczyć w parku fontann w Warszawie.