muzeum wrocław

Wrocław to miasto spotkań nie tylko w obrębie Rynku czy Ostrowa Tumskiego. Osoby ceniące sobie rozrywki kulturalne mogą odwiedzić jedno z licznych muzeów zlokalizowanych w stolicy Dolnego Śląska. Oto przykłady najciekawszych muzeów we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

To must be dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat Wrocławia. Zbiory Muzeum Narodowego to ponad 200 tysięcy eksponatów – zarówno pozostałości z czasów średniowiecznych, jak i późniejszych okresów w historii. Główna część wystawy dotyczy pamiątek z regionu całego Dolnego Śląska, co stanowi bezcenny walor edukacyjny.

Panorama Racławicka

To miejsce znajduje się na liście obowiązkowej niemal każdej wycieczki do Wrocławia. Nie bez powodu – to wyjątkowe wielkie malowidło wyróżnia się na tle innych muzeów. Przedstawia bitwę stoczoną w 1794 roku pod Racławicami. Wyróżnikiem wystawy jest jej realistyczny odbiór. Oglądając się dookoła można wychwycić detale, dostrzegać coraz to nowe, ciekawe elementy. Wrażenie bycia w centrum całej bitwy jest niepowtarzalne, dlatego odwiedziny w tym miejscu są pozycją obowiązkową nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców.

Muzeum Miejskie Wrocławia

To muzeum posiada aż 7 oddziałów i oprócz wystaw odbywają się tu też liczne imprezy kulturalne. Muzeum funkcjonuje od 2000 roku i powstało na skutek połączenia Muzeum Historycznego, Muzeum Sztuki Medalierskiej oraz Muzeum Archeologicznego. Szczególną uwagę zwraca stała wystawa przedstawiająca 1000-letnią historię Wrocławia.

Hydropolis

Choć przez wielu miejsce to nie jest postrzegane jako muzeum, to tak naprawdę jest muzeum wody. Można je zwiedzać zgodnie z 3 ścieżkami tematycznymi – geograficzną, ekologiczną oraz historyczną. Wystawa jest dostosowana do potrzeb dorosłych i dzieci, w taki sposób, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Muzeum Współczesne

W Muzeum Współczesnym nie znajdziesz pozostałości z zamierzchłych czasów, a eksponaty związane ze współczesnością. Ich pochodzenie datuje się na drugą połowę XX wieku. Ciekawe jest również samo miejsce funkcjonowania Muzeum Współczesnego – mieście się w bunkrze, które bywa nazywane schronem dla sztuki. Można w nim podziwiać dzieła Anny Molskiej, Huberta Czeperoka, Stanisława Dróżdża czy Karola Radziszewkiego. Na dachu Muzeum natomiast znajduje się kawiarnia z wyjątkowym widokiem na zachodnią część Wrocławia.

Centrum Zajezdnia

To miejsce wyjątkowe dla tych, którzy chętnie zgłębiają współczesną historię. Głównym eksponatem w Centrum Zajezdnia jest „Wrocław 1945-2016”, czyli wystawa poświęcona powojennej rzeczywistości w stolicy Dolnego Śląska. W Centrum Zajezdnia można posłuchać historii świadków wojennych, zapoznać się z wieloma zdjęciami i materiałami video oraz dowiedzieć się więcej o związanym z Wrocławiem Tadeuszu Różewiczu.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

To muzeum stanowi prawdziwą gratkę dla fanów technologii. W ramach nietypowej wystawy można podziwiać retro komputery, konsole do gier z przeszłości, automaty do gier z minionej epoki czy też przenośne gry funkcjonujące jeszcze kilkanaście lat temu. To z pewnością doskonała rozrywka dla graczy i tych, których interesują komputery.