Już od początku listopada 2017 roku we Wrocławiu zacznie działać jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie – miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Docelowo ma ona obejmować aż 200 różnych samochodów. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Czy okaże się strzałem w dziesiątkę?

 

„Elektryki” dla Wrocławia

Wypożyczalnia o nazwie Vozilla powstała jako efekt umowy podpisanej pomiędzy samorządem Wrocławia a firmą Enigma. Trwająca przez 5 lat współpraca ma obejmować otwarcie miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Mają one stanowić uzupełnienie dla komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

 

Docelowo w zasobach wypożyczalni ma znajdować się 200 samochodów elektrycznych, w tym 190 osobowych oraz 10 samochodów typu VAN. Wypożyczanie samochodów ma być bardzo łatwe i szybkie. Usługa będzie realizowana w systemie „auto na minuty”. Dla użytkownika oznacza to najwygodniejszą opcję, ponieważ w ramach opłaty zawarte są już wszystkie koszty, które należy ponieść.

 

Wrocławski magistrat zobowiązał się do wyznaczenia miejsc parkingowych dla samochodów Vozilli. Urzędnicy liczą na to, że poprzez udostepnienie mieszkańcom i turystom samochodów elektrycznych uda się zmniejszyć korki, a także poprawić jakość powietrza w mieście.

 

Więcej szczegółów w październiku

Ostatnie testy mają być prowadzone w październiku, a auta będą do dyspozycji wypożyczających od początku listopada. Więcej informacji odnośnie funkcjonowania tej pierwszej w Polsce wypożyczalni otrzymamy dopiero w październiku. To właśnie wtedy zostaną zaprezentowane samochody, a także system pozwalający na wypożyczalnie pojazdów.

 

Na razie podano do wiadomo, że w dwa ostatnie weekendy października (21-22.10 oraz 28-29.10) będzie można przetestować pojazdy podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla w kilku punktach Wrocławia. Będzie to dobra okazja do tego, aby zapoznać się bliżej z samochodami elektrycznymi oraz z działaniem systemu.

 

Czy wynajmowanie samochodów elektrycznych przypadnie wrocławianom do gustu? Czas pokaże!