Jeśli zainteresujemy się bliżej Wrocławiem i atrakcjami jakie miasto ma nam do zaoferowania to bez wątpienia natkniemy się tam również na krasnale, które tak naprawdę stały się częścią wizerunku tego miasta i obecnie trudno wyobrazić sobie Wrocław bez tych niewielkich skrzatów. Skąd się wzięły, o co tak naprawdę chodzi z krasnalami. Właśnie w tym temacie będziemy chcieli przedstawić ten wpis zwracając uwagę na te najważniejsze kwestie, które z tymi niewielkim figurkami są związane.

Wrocław krasnalami stoi

Trzeba sobie powiedzieć, że pojawienie się krasnali w przestrzeni miejskiej jak się zdaje ma dwie kluczowe podstawy i tak naprawdę wydaje się, że to pojawienie się miało miejsce dwukrotnie. Mianowicie pojawienie się figurek, które obecnie mamy na ulicach miasta jest inspirowane wydarzeniami z lat 80-tych minionego wieku. Obecnie spotykane na ulicach figurki zaczęły się tam pojawiać od roku 2005 i jak się okazuje z roku na rok tych krasnali pojawia się tam coraz więcej. Obecnie jest to już ponad 300 niewielkich figurek. Jednak ich pojawienie się na ulicach było próbą przypomnienia wydarzeń z czasów Pomarańczowej Alternatywy, która organizowała happeningi, w ramach których powstawały na murach w mieście właśnie krasnale, które miały ośmieszać pokojowy system komunistyczny. Po tym jak PRL upadł krasnale były zapomniane i wszystko zmieniło się w 2005 toku, gdy Tomasz Mroczek – rzeźbiarz z Wrocławia zdecydował się na ustawienie pierwszych pięciu figurek. Od tego momentu można powiedzieć, że właśnie te niewielkie figurki zmieniły oblicze tego miasta i na pewno warto o tym pamiętać.

Krasnale – gdzie je znajdziemy

Obecnie krasnale znajdziemy praktycznie na terenie całego miasta, co na pewno sprawia, że atrakcja jest obecnie szczególnie popularna. Jeśli mówimy o krasnalach na terenie Wrocławia wydaje się, że przede wszystkim są one częścią miejskiej przestrzeni i większość turystów, którzy przybywają do miasta interesują się krasnoludkami. Okazuje się ze skrzaty obecnie są nieodłącznym, elementem pobytu w mieście. Pojawiają się nawet takie propozycje, w ramach których śladami krasnali organizowane są wycieczki. Dla miłośników kina organizuje się zabawy, w ramach których mierzą się między sobą to będzie w stanie znaleźć największą liczbę kanałów.

Ruch społeczny krasnale

To co było prostym ruchem społecznym tak bardzo wrosło w wygląd miasta, że obecnie nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie częścią miasta. Tak naprawdę już wiele krasnali jest proponowanych jako figurki, które mają charakter komercyjny. Odkąd krasnale pojawiły się w takiej formie wiele się zmieniło i tak naprawdę ich rola na wrocławskich ulicach się zmieniła. Okazuje się, żę coraz więcej osób stara się poznawać krasnale, szuka ich, zapamiętuje ich imiona. Dla Wrocławskiego biura promocji z Urzędu Miasta krasnale nagle stały się częścią miejskiego wizerunku, na co coraz bardziej zwracają uwagę, dlatego właśnie krasnale stają się częścią miejskiego wizerunku. To one są cechą charakterystyczną miasta w oczach turystów z innych regionów.